Teorie vitality
Lesk a bída populismu
Lesk a bída populismu PDF Tisk Email

 

   Snažím se nebýt strašpytel. Nedávno jsem se ale vyděsil hned dvakrát. Poprvé na silnici, když jsem minul obří plakát s fotografií pana Jiřího Paroubka a nápisem „Snížíme zadlužování ČR na polovinu do roku 2013“.

   Vystrašil mne ten nedokonavý vid v pozadí. Nesníží se zadlužení, ale zadlužování! Pan Paroubek nám vlastně slibuje, že v roce 2013 bude schodek státního rozpočtu více než 81 miliard. Dokonce i v případě plynulého plnění tohoto slibu by se tedy v průběhu dalšího volebního období dluh zvýšil téměř o půl biliónu korun. Je-li náš současný státní dluh kolem 1,2 biliónu Kč, po roce 2013 by to bylo již zhruba 1¾ biliónu.

   Máme ovšem i jiné, nestátní veřejné dluhy. Pochybné státní záruky, dluhy samospráv, zbytek po hospodaření ČKA. Ty bývají odhadovány na další bilión korun. Nestátní účty jsou méně na očích a vlády občas podléhají pokušení tam nějaké dluhy schovat. Pokud by i přesto jejich dluhy klesaly (rozumějte prosím jazyku billboardů: snižovaly tempo svého růstu) stejně rychle jako dluh státní, a přibylo na nich dalších 500 miliard, stálo by nás příští volební období zhruba 1 bilión korun!

   Za 100 000 Kč na osobu se již nějaký ten hlas dá koupit. Vlastně by nám všem za to stát mohl platit existenční minimum (něco přes 2000 Kč měsíčně) po celé čtyři roky! Nemuseli bychom pracovat. A byli bychom si konečně rovni.

   Dnes si před státním rozpočtem rovni nejsme – čerpá z něho 10 miliónů lidí, ale přispívá daleko méně. Jsme proto bytostně závislí na lidech, kteří jsou ještě ochotni chodit do práce, samostatně se výdělečně činit nebo dokonce zaměstnávat jiné. Tito všichni platí daně, ale ti poslední – tedy zaměstnavatelé - přímo způsobují, že daně platí i mnozí jiní.

   V této souvislosti je zajímavé ocitovat, co řekl v rozhovoru pro MF Dnes, publikovaném 4. března 2010, pan Zdeněk Škromach: „Zaměstnanci si jistě připomenou některé argumenty, ..., jak je slýchají od nezodpovědných zaměstnavatelů. Máte právo pracovat, ale o mzdě rozhodneme my.“

   A tady jsem se vyděsil podruhé: Ovládnou-li výdajovou stránku státního rozpočtu populisté a příjmovou stranu odboráři, z čeho tu budeme žít?     

 
Parça kontör | Parça Tl - Parça Tl Yükleme - Sanal TL - Parça TL Sistemi - Ucuz Parça Tl - Kontor Paylaş - Türkcell Parça Kontör , Avea Parça Kontör, Vodafone Parça Kontör, Cep Parça Kontör, Parca kontor, parça kontür, parça kontur, tam kontör, parça ve tam kontör, ucuz parça kontör, hızlı parça kontör