Teorie vitality
Ještě k problémům vzdělávání
Ještě k problémům vzdělávání PDF Tisk Email

 

Milí čtenáři,

 

   děkuji Vám všem za ohlasy na knížku Vzdělávání dospělých. Kladné mne těší, ale upřímně - nejvíce mi pomohl poněkud dotčený mail od jednoho z našich odborníků v humanitních vědách. V odpovědi jsem mu slíbil, že považuji naši korespondenci za soukromou, takže se omlouvám, že jej nebudu jmenovat. Případná podobnost s žijícími osobnostmi, mám-li parafrázovat některé filmy, je čistě a jenom obecná. V obsahu zmiňované korespondence jsou ovšem zajímavé dva body, které mne nutí k zamyšlení a komentáři i bez zveřejňování jmen a adres.

 

   V mailu se čtenář dotazuje, proč jsem jej neuvedl v seznamu literatury. Ujišťuje mne, že nijak nestojí o mé uznání, protože považuje uznání své práce za dostatečné, jen jej zajímá, proč u mne „neuspěl“. Uvědomil jsem si, že jeho jméno neznám. Když jsem začal pátrat, s nelíčeným zděšením jsem zjistil, že jde o významného člověka z akademického prostředí. Omluvil jsem se mu obratem a situaci vysvětlil svou nedostatečností – bylo mi jasné, že jsem jeho knihy buď prostě neviděl (což v dnešní nadprodukci není zase tak obtížné) nebo shledal příliš akademickými.

   Pochopitelně jsem chtěl svou mezeru ve vzdělání co nejrychleji dohnat, aby má případná další omluva byla poučenější. Nedávno jsem však zjistil, že mám jednu knihu zmíněného autora celou dobu ve své poměrně rozsáhlé knihovně. Je (z mého pohledu) kvalitní, přehledná a srozumitelná. Kdybych však z ní měl vybrat něco, co mohu říci na kursu svým klientům a neriskovat, že se vzápětí začnou dotazovat po praktické využitelnosti, zůstal bych na celých rozsáhlých plochách toho precizního textu s prázdnýma rukama.

   Zející prostor mezi teorií a praxí mne děsí a zpětně jsem rád, že jsem o něm vpašoval do své knížky poměrně rozsáhlý komentář. Těší mne, že o něm už alespoň píšeme (v poslední době jsem viděl hned dvě diplomky na související témata), bylo by ovšem dobré s ním také rychle něco udělat. Akademického prostředí si vážím (ostatně také učím) a považuji za užitečné již to, že oba směry – teoretický i praktický – existují vedle sebe. Připadá mi však, že pouze souběžně (a někdy i mimoběžně) existovat, byť ve vzájemném respektu, je žalostně málo. Těším se na dobu, kdy začneme koexistovat ve vzájemné závislosti a produkovat nějakou synergii.

 

   Druhá věc, která mne překvapila ve zmíněném mailu, je, že má kniha je podle čtenáře „antikomunistická“. Je pravdou, že mi rozmanití bardi násilí a třídní nenávisti znepříjemňovali celé první tři desítky let mého života, ale považoval bych za jejich vítězství, kdybych je ještě dnes nosil svým životem s sebou a psal knihy s cílem si to s nimi vyřídit.

   Ve skutečnosti jsem nikdy nechtěl psát proti něčemu nebo proti někomu, a to ani v případě značné (a v tomto případě jistě vzájemné) nesympatie. Nechci příspívat k tomu, abychom se topili v odporu vůči odpornému, ale ani protěžovat to, co se mi subjektivně líbí. Na různých barikádách už je plno, mi potřebujeme kultivované diskuse.  Kdybych to slovo uměl vyslovit, své knihy bych proto označil jako „propluralistické“.

   Vždycky jsem říkal, že špatné myšlenky mají končit mezi odpadky nikoliv proto, že jsou zakazované, ale proto, že jsou špatné. Myslel jsem si to již v osmdesátých letech, myslím si to i dnes, a je-li to vůbec možné, tak dnes ještě více. Potěšilo by mne, kdyby mé knížky takto vnímali i jejich čtenáři. Plodné diskuse a radost z poznání Vám přeje

 

Jirka Plamínek

 
Parça kontör | Parça Tl - Parça Tl Yükleme - Sanal TL - Parça TL Sistemi - Ucuz Parça Tl - Kontor Paylaş - Türkcell Parça Kontör , Avea Parça Kontör, Vodafone Parça Kontör, Cep Parça Kontör, Parca kontor, parça kontür, parça kontur, tam kontör, parça ve tam kontör, ucuz parça kontör, hızlı parça kontör