Teorie vitality
Nová teorie odpovídá na základní otázky bytí
Nová teorie odpovídá na základní otázky bytí PDF Tisk Email

Kolem roku 2000 jsem zobecnil svá pozorování, jak fungují systémy typu firem, institucí, týmů, rodin či obcí v teorii vitality. Ta je vyložena i na těchto stránkách. Uplynulo dalších deset let a já se stále trápil otázkou, proč úspěšné systémy obsahují konflikt, který teorie vitality vlastně popisuje - totiž spor setrvačných dějů, které se snaží o dosažení rovnováhy (to je ta stálá změna zdrojů v produkty), a dějů vývojových, které dosažení rovnováhy prakticky znemožňují (mám na mysli onu věčnou změnu budoucnosti v minulost).


Došel jsem k přesvědčení, že uvedené zákonitosti platí pro všechny systémy bez rozlišení. Ani sám vesmír "nevstupuje nikdy do stejné řeky", po uplynutí každého okamžiku je jiný stejně jako je jiný člověk nebo naše modrá planeta. Začal jsem pátrat po příčinách tohoto zvláštního nepokoje a došel k obecné teorii vitality, která s poměrnou elegancí vysvětluje nejen přítomnost sporu setrvačnosti a změny v naší realitě, ale zároveň - ač to nezamýšlela - odpovídá na překvapivé množství zcela základních otázek.


Poskytuje například zajímavé vysvětlení, proč na počátku vývoje nemuselo vzniknout něco z ničeho, a nastiňuje, čím by mohla být ona tajemná temná energie, která zřejmě tvoří většinu našeho vesmíru a moderní věda si s ní příliš neví rady. Navrhuje racionální vysvětlení antropického principu tím, že objasňuje, proč mohou být základní parametry vesmíru tak příznivé pro vznik života, a poskytuje i částečná vodítka pro přemýšení o smyslu bytí a snad i jistý příspěvek ke zmírnění platónského údivu nad tím, že vůbec něco je.


Přes výše uvedené zajímavé teoretické důsledky je obecná teorie vitality sadou poměrně jednoduchých racionálních úvah, vycházejících ze tří prostých axiomů (něco nemůže vzniknout z ničeho, pravděpodobnější nastane spíše než méně pravděpodobné a nic není dokonalé). Představuje jakouci "teorii reality" a je popsána v prvních kapitolách knih Průvodce lidským myšlením a chováním (Argo 2016) a Diagnostika a vitalizace firem a organizací (Grada 2014).


Důsledky nové teorie jsou podezřele rozsáhlé a závažné. Proto ji také touto cestou nabízím k oponentuře. Zajímá mne, zda a v čem se ve svých úvahách případně mýlím. Proto budu vděčný za jakýkoliv ohlas.

 
Parça kontör | Parça Tl - Parça Tl Yükleme - Sanal TL - Parça TL Sistemi - Ucuz Parça Tl - Kontor Paylaş - Türkcell Parça Kontör , Avea Parça Kontör, Vodafone Parça Kontör, Cep Parça Kontör, Parca kontor, parça kontür, parça kontur, tam kontör, parça ve tam kontör, ucuz parça kontör, hızlı parça kontör