Teorie vitality
PF metoda
PDF Tisk Email

Role facilitátora v zásadě znemožňuje vyjadřovat se k věcné podstatě řešených problémů. To je výhodné z hlediska důvěry účastníků v nestrannost facilitátora, ale občas to komplikuje průběh řešení, protože facilitátor mívá pochopitelně značné zkušenosti, které má ovšem vlastně zakázáno uplatnit.

Tato potíž je řešitelná dvěma způsoby. Především může facilitátor občas opouštět svou roli a stávat se expertem. Podmínkou je, aby dal tuto změnu jasně najevo, seznámil s ní účastníky. To si může dovolit zejména interní facilitátor při řešení problémů, u kterých není pravděpodobné, že se z nich vyvine spor. Druhým řešením je, že roli facilitátora modifikuje a kombinuje s rolí experta či nadřízeného. To si mohou dovolit zejména manažeři, odpovědní za výsledek jednání, kteří chtějí zapojit své lidi do řešení, ale nechtějí ztrácet čas blouděním ve slepých uličkách. 

Obě cesty jsou problematické pro externí facilitátory, kteří si nemohou dovolit direktivní postupy a nemusí tušit, na která témata jsou účastníci citliví. Přitom ani oni nemají důvod proces komplikovat, ztrácet čas nebo zkoumat slepé cesty. Proto jsme s kolegou Romanem Fišerem vyvinuli a odzkoušeli PF metodu, ve které působí externí konzultanti ve dvou – jeden hraje roli věcně inertního facilitátora a druhý roli odborníka na probíranou problematiku.

Výsledky, získané pomocí PF metody byly vesměs překvapivě dobré, takže jsme začali metodu pravidelně užívat. Je trochu náročnější na spolupráci dvojice konzultantů. Název je odvozen od slov poradenství a facilitace a tak trochu i od našich příjmení Plamínek a Fišer.

 
Parça kontör | Parça Tl - Parça Tl Yükleme - Sanal TL - Parça TL Sistemi - Ucuz Parça Tl - Kontor Paylaş - Türkcell Parça Kontör , Avea Parça Kontör, Vodafone Parça Kontör, Cep Parça Kontör, Parca kontor, parça kontür, parça kontur, tam kontör, parça ve tam kontör, ucuz parça kontör, hızlı parça kontör